Wyzwania ochrony danych osobowych – dwa lata obowiązywania RODO
9 października, 2020
VPN I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
17 listopada, 2020

BEZPIECZNE HASŁA

bezpieczne hasła

 

 

BEZPIECZEŃSTWO TWOICH HASEŁ 

bezpieczeństwo Twoich haseł jest kluczowe

Zapewne jak każdy masz wiele haseł...do poczty, do konta, do oprogramowania, itd. Ale czy bezpieczeństwo Twoich haseł jest na wysokim poziomie ? A tym samym - czy ty i twoje dane osobowe są bezpieczne?

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie niesie za sobą ignorancja jaką w tym przypadku jest pobłażliwe traktowanie takiej niejako "prostej" czynności jaką jest ustawienie hasła. Robimy to często, bez większego pomyślunku a co poniektórzy prawdopodobnie mają swój własny sposób na ustawienie hasła, jakim może być np. data urodzenia dziecka czy też zdrobniałe imię pierwszej miłości. Prawda? :-)

Bezpieczeństwo w sieci

W obecnych czasach, a zwłaszcza w sytuacji, w której większość czynności jesteśmy zmuszeni wykonywać online, bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne. Temat jest bardzo szeroki i oczywiście w przyszłości odniesiemy się do różnych aspektów bezpieczeństwa w sieci, natomiast tym razem chcieliśmy poruszyć temat bezpieczeństwa haseł, których używamy już dosłownie wszędzie. 

bezpieczne hasła do kont bankowych

Oczywiście w teorii  każdy wie, jak ważna jest ochrona danych logujących i też jak to robić, zatem dlaczego nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na wykradanie danych osobowych oraz włamywanie się na konta bankowe, jest zbyt słaba ochrona naszych haseł?

5 rzeczy których NIE należy robić by zadbać o bezpieczne hasło 

Zaczniemy od tego, czego nie należy robić i na co zwrócić szczególną uwagę. I choć wyda się wam to logiczne i oczywiste, będziemy powtarzać pewne rzeczy do znudzenia, ponieważ dbamy o bezpieczeństwo informacji i waszych danych osobowych, zatem pokażemy wam także, co można zrobić, żeby zwiększyć bezpieczeństwo logowania. Bezpieczne hasła to podstawa jeżeli nasze konta chcemy mieć na wyłączność, w związku z tym zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami.

Czego nigdy nie powinniście robić, żeby czuć się bezpieczniej w sieci?

Pamiętajcie, żeby:

  1. nigdy NIE udostępniać innym haseł
  2. NIE zapisywać haseł na karteczkach oraz w notesach, zwłaszcza jeśli zawsze macie je przy sobie,
  3. NIE zapisywać haseł w żadnym dokumencie tekstowym, który kolejno ląduje na pulpicie komputera, 
  4. NIE używać tego samego hasła w wielu miejscach, 
  5. do tworzenia hasła, NIE należy absolutnie używać, żadnych danych osobowych, np. data urodzenia, imię i nazwisko, etc.,

Spokojnie, można zwiększyć bezpieczeństwo haseł

Na szczęście, bezpieczeństwo danych osobowych w sieci możecie zwiększyć, stosując poniższe zasady:

bezpieczne hasła

  1. zapamiętaj : ZAWSZE używamy małej i wielkiej litery, cyfr oraz znaków specjalnych,
  2. stosując uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie tam gdzie jest to możliwe, np. wpisane hasło potwierdzić kodem sms, 
  3. świetnym rozwiązaniem, jest także stosowanie menadżerów haseł, ale bardzo ważne jest korzystanie z rozwiązań sprawdzonych producentów typu LastPass, Onesafe, KeePass, czy choćby Google Chrome, aby uniknąć przechwycenia i wykorzystania hasła.

Już wiesz jak ustawić bezpieczne hasło

Proste? Pewnie, że proste. I nie wymagające dużej ilości czasu, ani specjalistycznej wiedzy. Za to, może pomóc wam chronić swoje dane osobowe, pieniądze, oraz dawać większe poczucie bezpieczeństwa!

No więc.. nie trać czasu i zabieraj się do pracy, coś nam się wydaje, że znajdą się czytelnicy którzy mają jakieś hasło do poprawienia :-)

 

4Consult gwarantuje Ochronę danych i bezpieczeństwo informacji firm oraz jednostek samorządu terytorialnego zgodnie z RODO, świadczone przez wykwalifikowanych ekspertów i inspektorów ochrony danych (IOD) w Zielonej Górze i nie tylko.

 

 

 

Masz pytania odnośnie ochrony danych osobowych? Napisz do nas ! Chętnie odpowiemy na naszym blogu na wszelkie nurtujące Cię pytania. Możesz też sprawdzić nas na FB i zostawić wiadomość . Jesteśmy tu dla Ciebie - by Twoje dane były bezpieczne.

Sławomir Kozieł
Sławomir Kozieł
Wspieramy naszych Klientów w obszarze ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji, świadcząc usługi szkoleniowe, doradcze oraz kompleksowe prowadzenie procesów nadzoru nad przetwarzaniem danych.

Komentarze są wyłączone.