VPN I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

BEZPIECZNE HASŁA
29 października, 2020
OCHRONA DANYCH A PRZECHOWYWANIE PLIKÓW W CHMURZE
3 grudnia, 2020

VPN I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

VPN I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

 

VPN I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH 

Ochrona danych osobowych to kluczowy temat dla osób prowadzących działalność ale nie tylko. Czym jest VPN? Do czego służy? Jak może pomóc chronić dane osobowe? Tym razem postaramy się odpowiedzieć na te pytania i pokazać jak VPN może przyczynić się do bezpieczeństwa twoich prywatnych danych osobowych i danych twojej firmy

Czym więc jest VPN, o którym tak często słyszymy?

VPN

Może korzystasz z tego połączenia w swoim miejscu pracy, a może po prostu o tym słyszałeś i zastanawiasz się na czym polega połączenie VPN….

Spiesząc z pomocą odpowiadamy, że VPN to z angielskiego Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna. Korzystanie z internetu za pośrednictwem VPN powoduje, że twoje kroki w sieci są anonimowe, tzn. że nie można ich powiązać z IP twojego komputera. Zwiększasz zatem bezpieczeństwo danych i przesyłanych treści.

Czyli jak to właściwie działa i chroni moją prywatność? 

Zaczniemy od tego jak tradycyjnie wygląda przeglądanie stron w internecie. Żebyś mógł połączyć się z jakąś stroną internetową np. dokonując zakupów, twój komputer musi się połączyć z serwerem strony. Ten dostaje jakby zapytanie o przesłanie treści do twojego komputera za pośrednictwem jego IP. Co za tym idzie, każda strona, którą odwiedzasz śledzi twoje ruchy….wie, na co klikasz i ile czasu pozostajesz na podstronie. Dzięki temu firma m.in. zbiera informacje dotyczące twoich preferencji i może dostosować do ciebie swoją reklamę lub sprzedać informacje, które zbierze o konsumentach, innej firmie. 

Natomiast, kiedy wykonasz tę samą czynność za pośrednictwem VPN, twój komputer nie wyśle bezpośrednio zapytania na serwer firmy, tylko połączy się z serwerem VPN za pomocą szyfrowanego połączenia, a ten kolejno połączy się z serwerem firmy. W tym przypadku na stronie również  zostanie odnotowany ruch i jego czas, ale nie będzie możliwości przypisania go konkretnej osobie. Podobnie dzieje się w przypadku wysłania e-maili. Zdecydowanie, takie działanie ma wpływ na bezpieczeństwo danych Twojej firmy.

bezpieczeństwo danych

Jakie korzyści z tego mam ja i moja firma?

  1. Ponieważ VPN nie może przechowywać tak zwanych logów, nie może ich także udostępniać nawet na prośbę organów ścigania, organów rządowych, itp. 
  2. Twoje preferencje zakupowe lub inne nie mogą być z tobą powiązane 
  3. Dane twojej firmy i twoje wysyłane w treści e-maila nie zostaną przechwycone przez osobę nieuprawnioną 
  4. Bez hasła nikt kto nie jest uprawniony, nie będzie miał dostępu do systemów z danymi osobowymi klientów i danymi firmy, podczas pracy zdalnej twojego pracownika lub podczas jakiegokolwiek wykorzystywania sprzętu służbowego poza siedzibą firmy

 

Jeżeli oczekujesz wsparcia Inspektora Ochrony Danych, który pełni usługi wysokiej jakości, to zapraszamy do kontaktu z nami. 

Co możemy Ci zapewnić ?

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 

  • Strategiczne doradztwo
  • Ochronę danych osobowych
  • Szkolenia
  • Rozwój organizacji!

W sposób profesjonalny wypełniamy obowiązki Inspektora Ochrony Danych w Zielonej Górze, ale nie tylko - w podmiotach samorządowych (Urzędach, Szkołach, Ośrodkach Pomocy Społecznej) oraz firmach.

Zapraszamy do kontaktu: biuro@4consult.com.pl

 

 

 

Masz pytania odnośnie ochrony danych osobowych? Napisz do nas ! Chętnie odpowiemy na naszym blogu na wszelkie nurtujące Cię pytania. Możesz też sprawdzić nas na FB i zostawić wiadomość . Jesteśmy tu dla Ciebie - by Twoje dane były bezpieczne.

Sławomir Kozieł
Sławomir Kozieł
Wspieramy naszych Klientów w obszarze ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji, świadcząc usługi szkoleniowe, doradcze oraz kompleksowe prowadzenie procesów nadzoru nad przetwarzaniem danych.

Komentarze są wyłączone.