OCHRONA DANYCH A PRZECHOWYWANIE PLIKÓW W CHMURZE

PRZECHOWYWANIE PLIKÓW W CHMURZE JAKO OCHRONA DANYCH 

Nie tylko duża spółka, mniejsza firma czy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej posiada ogrom danych, które przechowuje na swoim komputerze. Każdy z nas posiada mnóstwo plików z różnymi danymi. Jesteśmy pewni,, że nie znajdzie się wśród czytelników osoba, która chciałaby aby zawartość komputera trafiła w niepowołane ręce.

Czyli gdzie i w jakim celu? 

Nawet jeżeli na komputerze przechowujesz jedynie zdjęcia z wakacji, są one dla Ciebie ważne, zatem istotnie temat dotyczy również Ciebie.  Warto więc byś zastanowił się nad ochroną danych które gromadzisz. Jak ? No właśnie, możesz na przykład przechowywać pliki w chmurze, dlatego w tym artykule opiszemy, jak dzięki przechowywaniu plików w chmurze możemy zadbać o ochronę danych

Co zrobić by lepiej chronić dane i po co w ogóle to robić? 

Twoje dane przechowywane na dysku twardym komputera, potocznie mówiąc w pamięci komputera, mogą być zagrożone z dwóch podstawowych powodów:

  1. Trwałe i nieodwracalne uszkodzenie dysku twardego 
  2. Dostęp do komputera niepowołanych osób trzecich 

Zapewne jak wiele osób posiadasz na pulpicie swojego towarzysza pracy miks folderów z wieloma informacjami typu: dane osobowe, prywatne zdjęcia, poufne dane twojej firmy i wiele innych. I pewnie tworząc kolejne rzadko, a może nawet nigdy nie zastanawiałeś się co się stanie, gdy z jakiejś przyczyny stracisz do nich dostęp…

Tak… teraz w twojej głowie pojawiły się różne scenariusze więc nie będziemy ci już dokładać kolejnych, ale podpowiemy gdzie możesz przechowywać swoje dane, żeby były bezpieczniejsze

Gdzie dane będą bezpieczne? 

Twoje dane na pewno będę bardziej bezpieczne jeśli umieścisz je w chmurze…

W chmurze, czyli gdzie?

Chmura, to dysk sieciowy, który zapewni ci spokojny sen. Wszystkie dane umieszczane na komputerze czy w pamięci twojego telefonu, powinny być regularnie synchronizowane z dyskiem. Co więcej, te dane, które są szczególnie ważne, np. dane osobowe powinny być zaszyfrowane (o tym napiszemy więcej kolejnym razem). Przechowując dane w chmurze, oprócz tego, że zapewnisz większe bezpieczeństwo swoich plików, będziesz miał do nich dostęp z każdego innego komputera, zawsze kiedy będziesz tego potrzebować. 

WAŻNE Pamiętaj, żeby używać okna prywatnego (incognito) zawsze kiedy używasz innego komputera niż swój, oraz wtedy, kiedy logujesz się na stronę swojego banku lub za pośrednictwem ePUAP. 

Z jakiego dysku sieciowego mogę korzystać? 

Na rynku znajdziesz sporo propozycji, a co istotne i zawsze przez nas podkreślane korzystaj z narzędzi zaufanych producentów. Wśród najczęściej wybieranych na pewno znajdziesz: 

Dysk Google

Najbardziej popularny, dostępny także w wersji darmowej dla posiadaczy konta Google. Prócz tego, że Dysk Google synchronizuje dane oferuje pakiet narzędzi Office w wersji sieciowej. 

Microsoft OneDrive 

System operacyjny Windows 10 zawsze jest zintegrowany z usługa OneDrive. Zatem każdy, kto loguje się na konto Microsoft staje się posiadaczem dysku sieciowego, który automatycznie synchronizuje dane umieszczane w folderze systemowym. OneDrive również posiada wersję sieciową narzędzi Office. 

Dropbox 

Dysk, podobnie jak poprzednie, posiada wersję w postaci aplikacji i przeglądarki, zatem synchronizuje dane zarówno z telefonu i innych urządzeń jak i komputera. Początkowo małą pojemność dysku można zwiększać zapraszając do użytkowania znajomych lub dokonując zakupów za pośrednictwem Allegro, co w efekcie może przełożyć się na największą pojemnością dysku, spośród trzech przez nas wskazanych. 

Nie potrzebujesz zatem wydawać ogromnych pieniędzy i posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej, żeby dodatkowo zabezpieczyć zbierane przez siebie dane. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi, które zapewnią Ci spokojniejszy sen. 

Jeżeli oczekujesz wsparcia Inspektora Ochrony Danych, który pełni usługi wysokiej jakości, to zapraszamy do kontaktu z nami. 

Co możemy Ci zapewnić ?

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

  • Strategiczne doradztwo
  • Ochronę danych osobowych
  • Szkolenia
  • Rozwój organizacji!

W sposób profesjonalny wypełniamy obowiązki Inspektora Ochrony Danych w Zielonej Górze, ale nie tylko – w podmiotach samorządowych (Urzędach, Szkołach, Ośrodkach Pomocy Społecznej) oraz firmach.